CBIS 4705593
CBIS 4705610
CBIS 4705613
CBIS 4705607
CBIS 4705608
CBIS 4705611
CBIS 4705614
CBIS 4705615
CBIS 4705616
CBIS 4705606
Långa Slät 314

Glasrikets älgpark

Under en guidad visning tillsammans med vår safariguide får du åka in i hägnet med vagn och kommer älgarna riktigt nära. Bli berörd och kanske får du chansen att klappa och mata. Ni sitter väl skyddade i vagnar med tak. Älgsafariguiden har stor erfarenhet och kunnande om älgar, han ger information om älgar under safarituren och han svarar gärna på frågor.
Älgsafarituren tar ca 50 minuter.

Före och efter älgsafarituren kan du njuta av nygrillad älgkorv, våffla eller något annat gott i vår grillstuga.
I älgshopen kan du handla älgsouvernier och andra närproducerade varor som honung och alpackagarn. Hälsa gärna på gårdens övriga djur.

I dammen kan du prova fiskelyckan där det finns inplanterade regnbågsforeller.

ÖPPETTIDER och PRISER
Se avgångstider och priser för safariturer på hemsidan: www.glasriketsalgpark.se

Bokning och avbokning kan göras senast kl.18:00 dagen före ankomst.

Grupper är välkomna att boka via telefon 070-6253623.
Vid större grupper kan vi köra älgsafari på andra tider än våra öppettider. Kontakta oss så hjälper vi dig.

Relevanta ämnen

Kommentarer